← Na předchozí stranu

AI v HR a vzdělávání: Pár tipů, jak se nebát inovací

24. března3 min čtení

ChatGPT a další nástroje, které využívají AI, vzaly svět útokem a využití nacházejí napříč obory. Umělá inteligence, automatizace a další technologie jsou zkrátka všude. Víte, jak se na nové technologie dívají vaši zaměstnanci a kolegové? À propos, zeptali jste se jich vůbec?  

Nevíte, jaký k novým technologiím a inovacím zaujmout přístup? Nejste si jistí, jak o těchto tématech mluvit se zaměstnanci? Máme pro vás pár tipů!  

Nezavírejte inovacím dveře a vyvarujte se šíření paniky 

Zaměstnanci mají lepší povědomí o nových technologiích, než si myslíte. Dobře vědí o vychytávkách a technologiích, které jim usnadní a zefektivní práci. Pokud chcete spokojené lidi a zároveň máte ambice zaujmout technicky zdatné talenty, musíte jim nabídnout moderní nástroje. Umělá inteligence je ta „další velká věc“, která zásadně ovlivní naše životy i práci, a její rychlý nástup a rozšíření vás donutí dříve, či později reagovat. Pokud budete vyčkávat, nebo věříte, že nic nepřekoná „staré dobré“ metody, může se stát, že vám ujede vlak. A vězte, že AI vlak je hodně rozjetý a bude se těžko dohánět. 

Nastavte firemní strategii  

Zaujměte k AI a dalším inovacím, jako je například automatizace, jasné stanovisko – kvůli celé společnosti, a hlavně kvůli lidem. Ať už si myslíte, že je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše, a o implementaci nových technologií nepřemýšlíte, nebo naopak dychtivě hltáte každou novou AI aplikaci a máte zautomatizované veškeré rutinní procesy, jasné stanovisko vám umožní nastavit firemní strategii. 

Komunikujte 

Sdílejte firemní stanovisko napříč kanály. Buďte otevření a upřímní ohledně inovací a nových technologií. Zaměstnanci by měli být dobře informováni o důvodech, proč je (nebo naopak není) nová technologie zaváděna, a jaký bude mít dopad na jejich práci  

Vzdělávejte sebe i kolegy  

AI i automatizace představují revoluci – na rovinu – to, co AI předvádí, například ve formě nedávno představených služeb Copilot v aplikacích Microsoft 365, naprosto redefinuje kancelářskou práci. To samozřejmě může vzbuzovat i obavy. Navzdory obrovskému pokroku AI lidi o práci nepřipraví, ale změní ji, o tom není pochyb. Poskytněte proto zaměstnancům podporu – pravidelné konzultace, zpětnou vazbu, školení – aby je nové technologie nezavalily, ale staly se přirozenou součástí jejich profesního vývoje a práce. 

Podpořte ty, které toto téma zajímá 

Jak už jsme si řekli, zaměstnanci mají často velice dobré informace o digitálních inovacích. A určitě je i ve vašich řadách někdo, kdo je přímo nadšencem do technologií a AI je pro něj jako jednorožec na steroidech. My takovým nadšencům říkáme digitální ambasadoři a doporučujeme vám, abyste je nechali si na tom jednorožci pořádně zajezdit! Člověk, který vše ochotně vysvětlí a předvede kolegům, má daleko větší dopad než když celý tým v dobré víře, že je vzděláváte, zásobujete nezáživnými pokyny, nudnými prezentacemi nebo generickými webináři. Podporujte své lidi tak, aby je bavilo vzdělávat sebe i ostatní. 

Pomůžeme vám ambasadory najít 

Digitální ambasadoři jsou klíčoví pro budování firemní kultury zaměřené na inovace a digitální technologie. Poskytujte jim přístup ke vzdělávání, které je posune a zaujme. 

Pomůžeme vám zorientovat se v AI 

A nakonec důležitá poznámka – přestože je digitální prostor plný AI aplikací, nenechte se zahltit. Vybírejte, zkoušejte, informujte se a nebojte se nástroje, které vám nepřinášejí očekávané výsledky, nekompromisně vyškrtnout ze svého obsáhlého seznamu předplatných. Upřednostňujte kvalitu před kvantitou, my vám rádi pomůžeme se zorientovat – ať už prostřednictvím školení nebo ve formě užitečných tipů a informací. Nejste v tom sami! 

Chci se v AI zorientovat

← Na předchozí stranu

Digitální bezpečnost není jen o phishingu
Produktivita

Digitální bezpečnost není jen o phishingu

Znáte základní pravidla bezpečného pohybu v digitálním světě? Nejdřív jsme si pro vás připravili…

Číst více
14. března 2 min čtení
VIDEONÁVOD: Jak se dostanu do Teams?
Produktivita

VIDEONÁVOD: Jak se dostanu do Teams?

Jedna z nejčastějších otázek, kterou teď dostáváme: Jak aktivovat licenci Office 365 a přihlásit se…

Číst více
2 min čtení
Podpořte s námi aplikaci eRouška a chytrý boj proti koronaviru
Inovace

Podpořte s námi aplikaci eRouška a chytrý boj proti koronaviru

My v Digiskills jsme velcí milovníci technologií. Máme proto velkou radost, když nejsou pouze…

Číst více
22. září 1 min čtení