← Na předchozí stranu

Jak na hladký přechod z Windows na Mac

16. května6 min čtení

Zařízení od Applu začínají čím dál více pronikat do firemního prostředí. Řada firem zaměstnancům umožňuje zvolit si, zda chtějí pracovat na počítači s Windows, nebo na Macu s macOS, přičemž obě platformy mají své výhody.  

Nejpoužívanější kancelářské aplikace, včetně nástrojů od Microsoftu, mají zastoupení na obou. Pokud patříte mezi ty, kteří s Macem začínají, máme pro vás pár rychlých tipů.

Pokud jste zvyklí na Windows, může pro vás být první setkání s macOS trochu matoucí.

Přestože se oba systémy pomalu přibližují (alespoň pokud jde o uživatelské rozhraní a základní interakce), stále existují jistá specifika, které vás mohou napoprvé zaskočit.

Projděte si základy, které řeší snad každý, kdo konvertuje z Windows na Mac. Doufáme, že vám usnadníme prvotní oťukávání.

Čím se počítače od Applu liší?

Počítače a notebooky od Applu se od zařízení jiných výrobců odlišují v několika ohledech. Tyto počítače jsou proslulé svou cenou, precizním designem a celkovým výkonem, kterého dosahují díky špičkové integraci hardwaru navrženého společností Apple a vlastního systému macOS.

Operační systém macOS je uživatelsky velice přívětivý a mnohem intuitivnější než Windows. Ale než se rozkoukáte, tady je pár záchytných bodů.

Jak se dělá zavináč na Macu?

První věc, kterou si budete googlit, je: jak se dělá zavináč na macu?.

Zavináč na Macu vytvoříte podržením klávesy alt + číslice 2 v horním řádku klávesnice.

Klávesové zkratky jsou v macOS trochu jinak uspořádané, takže zapomeňte na to, co znáte z Windows.

Okna a aplikace se zavírají v levém horním rohu

Jednou z nejvíce iritujících věcí při přechodu z Windows na zavírání aplikací a oken na Macu, které je umístěné v LEVÉM HORNÍM ROHU čili nikoliv vpravo.

Prvních pár týdnu se často přistihnete při zoufalém hledání křížku v pravém horním rohu. Mimochodem, i minimalizace oken je umístěná v levém horním rohu.

Proč nefunguje ctrl+c / ctrl+v

Notoricky známé duo klávesových zkratek, bez kterého by nevznikl snad žádný text, je k dispozici i na Macu.

Nicméně oproti Windows nefunguje na Macu stejným způsobem klávesa ctrl (control).

Místo ctrl se na počítačích od Applu využívá command (cmd). Čili cmd+c / cmd+v.

A pozor, rozdíl je i v rozložení kláves – zatímco na standardní klávesnici pro Windows je klávesa ctrl v levém rohu klávesnice, command na Macu je na obou stranách mezerníku.

Tip pro náročné: Pokud hledáte způsob, jak na Macu vyvolat „něco jako Alt+F4“, čili klávesovou zkratku pro uzavření aplikací, tak můžete zkusit cmd+Q. Mezi aplikacemi zase můžete rychle přepínat pomoci cmd+tab.

Nabídka Start vs. Dock

Ano, klasický Start v levém dolním rohu už není ani v poslední iteraci operačního systému Windows 11, ale hlavní panel, kde vidíte běžící aplikace + ikonu Windows, která rozbalí nabídku nastavení, Microsoft zachoval.

Na Macu nic takového nenajdete a místo toho máte k dispozici Dock, který se ve výchozím nastavení nachází na spodní části obrazovky a obsahuje ikony vašich nejpoužívanějších aplikací.

Tip pro náročné: Vyzkoušejte funkci Stage Manager, kterou najdete v nastavení Plocha a Dock.

Díky Stage Manageru se vám budou zobrazovat nedávno použitá okna v jednom pruhu a můžete je rychleji otevírat a přepínat mezi nimi.

MacBook, trackpad a pravé „myšítko“

Pokud se vám na klíně leskne nádherný MacBook a používáte primárně trackpad, můžete ze začátku narazit na pár rozdílů oproti myšoidnímu ovládání.

Pro rychlou práci se na MacBooku využívají gesta, tzn. sada tahů a pohybů po touchpadu, která vyvolají určitou akci.

Jakkoliv složitě to zní, je to velice intuitivní a váš MacBook vás to naučí.

Na úvod, základní gesto, pokud hledáte rozbalovací nabídku (například u složky na ploše), kterou byste normálně vyvolali pravým tlačítkem myši, stačí dvěma prsty stisknout touchpad (a fakt dvěma!). A pokud se vám gesta neosvědčí, vždycky si můžete připojit klasickou myš.

Tip pro náročné: Přizpůsobte si gesta v trackpadu v Systémových předvolbách pod sekci Trackpad, kde si můžete nastavit gesta pro posouvání, klikání a další.

Instalace nových aplikací

Na Macu nenajdete .exe soubory pro instalaci softwaru, jako tomu je ve Windows. Místo toho se aplikace obvykle stahují z App Storu nebo přímo od vývojářů ve formátu .dmg nebo .pkg.

Ale pozor, pokud budete instalovat aplikace z jiných zdrojů než App Storu, budete muset povolit instalace z „neznámých zdrojů“ v Systémových předvolbách pod záložkou Bezpečnost a soukromí.

Instalace také probíhá trochu jinak – jakmile otevřete .dmg nebo .pkg soubor, objeví se vám ikonka aplikace, kterou musíte přetáhnout do složky Aplikace – a to je instalace na Macu.

Spouštěcí ikonu najdete v Launchpadu, což je prostředí, kde můžete procházet všechny své aplikace. A ne, na ploše nelze mít „zástupce“, pozor! Aplikace, které potřebujete mít při ruce si můžete nasázet do Docku.

Spotlight aneb na Macu najdete své věci

Pokud patříte mezi méně organizované jedince, kteří neustále něco hledají, Spotlight pro vás bude požehnání.

Spotlight je jednou z nejvýkonnějších funkcí na Macu, která vám umožňuje nejen hledat soubory a aplikace, ale také provádět výpočty, vyhledávat definice slov, a dokonce získávat informace z webu.

Vyhledávací pole Spotlightu vyvoláte stisknutím ikonky lupy v horní liště vpravo (pokud máte standardní), nebo klávesovou zkratkou cmd + mezerník.

Tip pro náročné: Vyhledáváním termínů můžete rychle najít nadcházející události nebo přidávat nové události do kalendáře přímo ze Spotlightu.

Microsoft 365 na Macu

Microsoft 365 je k dispozici i pro Mac (webová verze i samostatné aplikace) a nabízí vám stejné nástroje, jako jsou Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneDrive, Teams a další. Můžete si stáhnout Microsoft 365 z webu Microsoftu nebo z Mac App Store a přihlásit se svým účtem.

Poté můžete vytvářet, upravovat a sdílet své soubory a spolupracovat s ostatními uživateli stejně jako na Windows.

Microsoft 365 na Macu funguje skvěle a dovoluje využívat například Touch Bar, Siri nebo funkci Continuity Camera.

Pokud potřebujete pomoc s používáním Microsoft 365, rádi vám pomůžeme – provádíme kompletní adopce, máme akademii 365 Heroes a rádi s vámi probereme jakékoliv individuální požadavky a navrhneme vzdělávací program na míru.

 

← Na předchozí stranu

8 oborů, kde vám AI usnadní práci
Produktivita Inovace

8 oborů, kde vám AI usnadní práci

Umělá inteligence otevírá nové možnosti napříč obory a stává se důležitým pomocníkem v každodenní…

Číst více
10. srpna 4 min čtení
innogy intenzivně podporuje digitální růst svých zaměstnanců
Případové studie

innogy intenzivně podporuje digitální růst svých zaměstnanců

Společnost innogy dává svým zaměstnancům šanci na studium digitálních dovedností a osobního rozvoje…

Číst více
6 min čtení
Dva AI nástroje, které vám pomohou s lepším prezentováním
Inovace

Dva AI nástroje, které vám pomohou s lepším prezentováním

Slíbili jsme, že letos budeme hodně „šlapat“ do AI, abychom vám mohli přinášet tipy, vychytávky,…

Číst více
9. února 1 min čtení