← Na předchozí stranu

Každý je nahraditelný aneb vystřídá nás umělá inteligence? 

17. května3 min čtení

Chatboti a další AI nástroje jsou výkonnější, chytřejší a dostupnější než kdykoliv předtím. To, co se ještě před pár lety zdálo jako pomýlená futuristická vize, se stává realitou a všichni už vědí, že AI umí daleko víc než naservírovat playlist na míru ve Spotify. Ale nadšení střídají obavy. Vezme nám umělá inteligence práci? Jak můžeme obstát ve světě, kde už AI umí pomalu všechno? 

V Goldman Sachs předpovídají, že v blízké budoucnosti by AI mohla nahradit nebo alespoň automatizovat až 300 milionů pracovních míst. A něco na tom bude, protože třeba ChatGPT se velice rychle stal miláčkem davů (respektive organizací). Zaměstnance to pochopitelně znervózňuje, protože co když si vedení spočítá, že AI je levnější, efektivnější a zastane totéž co člověk…? A existují místa, která by se teoreticky dala zautomatizovat a odbavit pomocí umělé inteligence docela rychle. Pojďme se na ně jen tak ze zvědavosti mrknout! 

Administrativní role 

Stará dobrá kancelářská práce je nepochybně první na ráně – psaní poznámek, vytváření souhrnů, vyhodnocení, správa dat… to vše zvládá ChatGPT s klidem. A počkejte, až vstoupí do našich kanclů Microsoft 365 Copilot! Zkrátka mnohé administrativní činnosti mohou být uměle inteligentní prakticky hned. 

Programátoři a kodéři 

Překvapuje vás, že i tyto odborné pozice AI „ohrožuje“? Tak například ChatGPT dokáže dobře zastat roli juniorního programátora. AI zvládá také kontrolovat kód, doplňovat, vylepšovat, komentovat… Nicméně stále budeme potřebovat kreativitu lidských programátorů pro komplexní softwarové projekty. Tedy alespoň zatím. 

Tvůrci obsahu a copywriteři 

ChatGPT (a nástroje jako Jasper nebo Writesonic) umí rychle a efektivně vytvářet užitečný a relevantní obsah. SEO? Není problém! Přizpůsobit tón konkrétní cílovce? V pohodě. Udělat z textu výcuc na socky? Za vteřinu! Tvorba obsahu a psaní článků pomocí AI se zatím sice neobejdou bez jistých zádrhelů (chatboti dokážou například velice přesvědčivě naservírovat i nepravdivé informace), ale rozhodně jde o oblast, kterou umělá inteligence naprosto mění. 

Grafik, designér 

Znáte Midjourney a podobné nástroje? S nimi si hravě obstaráte špičkovou grafiku (s troškou trpělivosti a cviku), vytvoříte banner, unikátní logo, návrh webu a podobně. Platformy generativní AI typu Midjourney a DALL-E představují způsob, jak se stát grafikem „snadno a rychle“. Dá se to srovnat s prací profesionála? Řekněme, že výsledky jsou hodně přesvědčivé a kdo ví, kam se tyto nástroje vyvinou třeba za rok.

Zákaznický servis 

Využíváte zákaznickou podporu nebo chaty při nákupu v e-shopech? Tak to je AI dream job! Současné iterace chatbotů jsou na takové úrovni, že dokážou kompletně vyřešit váš požadavek a ani nepoznáte, že nejde o člověka. A jsou dostupní 24/7, vždy slušní, neúnavní, jejich schopnosti se rozšiřují, implementace je snadná, náklady minimální…  

Člověk + AI = nejlepší kombinace 

Podle OpenAI – a tam setsakra dobře vědí, o čem mluví – bude AI brzy schopna pomoci s asi 10 % úkolů osmi pracovníkům z deseti. A dokonce 19 % pracovníků bude moci využít AI k dokončení poloviny svých úkolů. A proto spíše než k likvidaci uvedených (i dalších) pracovních míst AI přispěje k výraznému zvýšení produktivity jednotlivců. Například programátoři mohou s AI generovat kód během několika sekund namísto hodin, stejně tak tvůrci obsahu mohou odbavit daleko větší množství práce za zlomek času. 

Nebudeme si však nic nalhávat, některé dovednosti a pracovní místa zastarají, ale ti, kteří se naučí využívat umělou inteligenci a obohatit tak svou práci, obstojí. A proto pracujte s AI, nemusíte se stát hned expertem, ale znát základy a umět ji použít se vám vyplatí. Vzdělávání je totiž klíčem k úspěchu v jakémkoli oboru. Ať už se jedná o nové dovednosti, nebo o rozšíření těch stávajících, nikdy se neztratíte, když půjdete vstříc změnám a budete se pořád posouvat. 

← Na předchozí stranu

Etika a stinné stránky AI
Webináře

Etika a stinné stránky AI

AI není jen technologie, ale také sociální a kulturní fenomén, který má hluboký dopad na naši…

Číst více
4. srpna 5 min čtení
Passkeys: Budoucnost bez hesel a bezpečně
Inovace

Passkeys: Budoucnost bez hesel a bezpečně

Přihlašovací hesla se stávají přežitkem a budoucnost je díky technologii Passkeys bezheslová.…

Číst více
9. listopadu 4 min čtení
3 tipy na knihy o digitálním detoxu
Produktivita

3 tipy na knihy o digitálním detoxu

Užíváte si léta a prázdnin? Ať máte dovolenou za sebou nebo teprve před sebou, tipů na skvělé knihy…

Číst více
29. července 1 min čtení