← Na předchozí stranu

TikTok: Zábava výměnou za šmírování

16. března2 min čtení

Krátká autentická videa o délce 15 až 60 sekund, výzvy, interakce, dramatické a srdceryvné výlevy, legrační momentky a geniální algoritmus generující nekonečný feed zábavy – to je TikTok! Tento fenomén, který je produktem čínské společnosti ByteDance, patří mezi nejpopulárnější platformy sociálních médií, což potvrzuje miliarda aktivních uživatelů měsíčně.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost ale doporučují aplikaci ideálně smazat a nepoužívat. Proč? 

Pomineme-li tradiční nedostatky platforem sociálních médií (kyberšikana, stalking, scamy, trolling a podobně), TikTok se stává terčem kritiky i z jiných důvodů – ví toho totiž až moc, až podezřele moc a co hůř, informace, které si neomaleně vyzobává, si nemusí nechávat pro sebe. Bezpečnostní odborníci po celém světě i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) bijí na poplach a řada států a organizací (včetně tří hlavních institucí EU) už zakázala svým zaměstnancům používání aplikace na pracovních zařízeních. Zpozornět byste měli i vy. 

Největším problémem aplikace TikTok je shromažďování dat o uživatelích a způsob, jakým tato data sbírá a nakládá s nimi. To ještě umocňuje právní a politické prostředí v Číně, kde společnost ByteDance podléhá právním předpisům a regulacím.  

Odborníci proto doporučují, aby byla aplikace TikTok zakázána na zařízeních s přístupem do regulovaných systémů, jako jsou například pracovní nebo soukromá zařízení používaná k pracovním účelům. Jde sice o radikální, avšak nejjednodušší způsob, jak minimalizovat rizika. 

NÚKIB na základě vlastních výzkumů a informací od svých partnerů vyhodnotil TikTok jako vysoké riziko a vyzývá širokou veřejnost, aby zvážila používání aplikace. Zájmovým osobám, tedy lidem, kteří jsou například ve vysokých politických, veřejných nebo rozhodovacích funkcích, NÚKIB vůbec nedoporučuje používání této aplikace. 

Zkrátka zvažte, jestli stojí za to sdílet prakticky vše, co proteče vaším mobilem výměnou za sledování The Face Wax Challenge. 

Pohybujete se v digitálním světě bezpečně? Nabízíme vám kurzy zdarma, které vám pomohou ověřit vaše digitální dovednosti a naučit vás, jak se pohybovat online sebejistě a bez obav. Nechte se inspirovat a získejte nové znalosti! 

Chci se vzdělávat zdarma

← Na předchozí stranu

Tipy na digidárky aneb gadgety pod stromeček
Webináře

Tipy na digidárky aneb gadgety pod stromeček

Adam Pešek a Jakub Danielka ukázali vychytávky, které potěší každého technologického nadšence.

Číst více
14. prosince 4 min čtení
Proč si pořídit Microsoft 365 Copilot
Webináře

Proč si pořídit Microsoft 365 Copilot

Microsoft 365 Copilot je dostupný už pro všechny firmy a jde o komplexní zavedení AI. Ačkoliv má…

Číst více
1. března 3 min čtení
Tabulka prvků Office 365: Jak se neztratit v Microsoftích aplikacích?
Produktivita

Tabulka prvků Office 365: Jak se neztratit v Microsoftích aplikacích?

Ztrácíte se v nabídce aplikací z dílny Microsoftu? Teams, SharePoint, OneNote… Po čem sáhnout?

Číst více
28. dubna 1 min čtení