EN
Paní a graf

Let's grow digitally!

We educate companies and individuals, eliminate fear of technology, develop a digital mindset, save time, money and nerves. We pave your way to your digital transformation.

More than 500 companies trust us
Logo Škoda Logo ČSOB Logo ZPMV Logo ČEZ Logo Letiště Praha Logo Fresenius

What will we teach you?

We will sharpen your digiskills. We combine knowledge of technology with a human approach and impact on the future of work. 21st century skills are a set of competencies and work habits. These must correspond to the rapidly changing world and labour market.

Microsoft Teams

Microsoft Teams

Microsoft Teams is currently one of the most important applications in the Microsoft 365 package. Learn how to use the potential of this application to the maximum.

More about this topic
Microsoft Office 365

Microsoft Office 365

The Microsoft 365 solution brings much more than the familiar Word, Excel or Outlook. Get to know the other cloud tools from this package that will allow you to collaborate more effectively in the company.

More about this topic
Google Workspace

Google Workspace

The Google Workspace solution brings a whole range of handy applications. Get to know a comprehensive ecosystem that allows you to collaborate more effectively in the company.

More about this topic
Safety and Privacy

Safety and Privacy

Learn about the threats that the internet poses these days and how to avoid them. We will teach you how to navigate yourself safely online.

More about this topic
Automation

Automation

What would it be like to have someone do some of your work for you? What if it is possible? Discover the possibilities of automation.

More about this topic
Data analytics

Data analytics

Do you want to create professional reports and process data yourself using Power BI? Whether you are a beginner or advanced, with our partners from DataBrothers you will learn how to create reports of the future - clear, transparent and playful at the same time.

More about this topic
Digital Productivity

Digital Productivity

Digital technology should be a good servant and not a nightmare. We will show you tips and tricks that will make everyday situations in your work and personal life easier.

More about this topic
Agility and agile management

Agility and agile management

Simplicity – the art of maximizing the amount of work not done – is the key. And it is also one of the principles of agility. Can you put it into practice?

More about this topic
Trends and innovations

Trends and innovations

How is the digital world changing and what specific changes and technologies are still awaiting us? Some technologies and innovations may have yet to enter the business, but we can already see how these innovations bring interesting benefits, not only for us, but also for our partners and clients. Innovation also changes human behaviour, the type of products and services people buy, the way they consume information, the way they interact with the world. The digitization of society is inevitable and it is good to be prepared for it.

More about this topic

How will we teach you all that?

Microlearning

Microlearning

Thanks to microlearning - short educational videos - we dose study information into easily digestible lifehacks that you can master even during a coffee break.

Digitální akademie

Digital academy

A complete educational journey from A to Z. Academies contain combinations of all our educational formats. They are suitable for individuals, teams and entire companies.

Online kurzy

Online courses

A specific area of competences hidden in a neat package of videos, infographics, tests or tasks. You'll master a new digital skill or tool in each online course.

Microlearning

Workshops and webinars

Regular workshops and webinars give students the necessary contact with authority in the form of our friendly and experienced lecturers.

Microlearning

Study portal

All study materials, links to educational videos, registration for workshops and other materials neatly arranged in the study environment that you can customize according to your needs.

Konzultace

Consultation

An individual consultation with a lecturer will help define your problem more precisely and find a solution, whether it is help with a tool or effective education.

How does education work at Digiskills.cz?

The whole training program is conducted online via the Digiskills platform, where you can always find all key topics, activities, study materials, links to live workshops and webinars and their follow-up recorded materials, all neatly arranged.

We explain technologies using common causal language. We're not "geeks", but users who want to get the most out of apps and tools. At the same time, we know that technology is a good servant but a bad master. Therefore, we only use them where they are really needed.

More about Digiskills

References of clients who have
already used Digiskills services

Odnesla jsem si ranec praktických tipů pro zefektivnění fungování HR procesů a spolupráce v týmu, který funguje vzdáleně. Hned v průběhu kurzu jsme vyzkoušeli a aplikovali týmové dohody, práci jsme si zjednodušili, nastavili jasné komunikační kanály a zpřehlednili jsme ukládání dat. Další velký benefit pro mě byly vychytávky pro mé osobní využití v běžném životě. Cením si také prostoru se na cokoliv zeptat, mít přístup do studijní zóny s videi i materiály a načerpat inspiraci od ostatních účastníků.

Avatar

Libuše Zejdová

Bibby Financial Services, a.s.

Evě Jokes bych chtěla poděkovat za sympaticky lidský přístup, který k nám účastníkům během kurzu projevovala.
Celý kurz famózně a profesionálně odpracovala. Eva dokázala všechny díly Vizuálního storytellingu vést interaktivně a v permanentním dialogu.
Oceňuji její odbornost, vždyť nám stihla představit tolik různých zajímavých digitálních pomocníků v práci s prezentací.
Děkuji za řadu užitečných tipů, jakými jsou slido, šablony pro prezentace, význam barevného spektra, příběhu a mnoho dalšího.
Eva si mě rovněž získala v závěru svojí vstřícnou nabídkou individuálního poradenství při přípravě prezentací. Přesvědčila mě tím o tom, že svoji práci odvádí srdcem a nefalšovaným zájmem o nás, o účastníky. Proto jí touto cestou chci velmi poděkovat a těším se někdy na příště.

Avatar

Lucie Melounková

ČSOB, a.s.

Akademie vizuálního storytellingu pod vedením Evy mě velmi mile překvapila a odnáším si spoustu nové inspirace do své práce. Líbilo se mi, že se nejednalo se pouze o statický výklad, ale že jsme si vše mohli rovnou prakticky vyzkoušet. Nejvíce ale oceňuji, že se Eva snažila průběh workshopů přizpůsobit individuálním potřebám všech zúčastněných.

Avatar

Martin Smetana

NKÚ

Akademie HR Heroes mi přinesla spoustu zajímavých tipů a vychytávek, kterými je možné si usnadnit každodenní pracovní rutinu. Je dobré se na svou práci podívat z jiného úhlu a některé věci začít dělat jinak. Workshopy byly hodně inspirativní a fajn bylo i sdílení zkušeností s dalšími HR kolegy z nejrůznějších oborů.

Avatar

Šárka Šolcová

ZF Automotive Czech s.r.o.

Do HR Heroes jsem se přihlásila, protože hledám způsoby, jak mohu z MS 365 vytěžit v HR co nejvíc. A vůbec nelituji. Eva a Šárka s námi sdílely spoustu zkušeností a tipů, připravily skvělé materiály a ukázky. Navíc se sešla fajn parta, kde jsme se inspirovali navzájem. Tomu, kdo hledá cesty pro zlepšení HR procesů v prostředí MS 365 a chce tento nástroj využít pro usnadnění práce, mohu HR Heroes doporučit. Děkuji Digiskills za tento skvělý program.

Avatar

Michala Raganová

Zeelandia spol. s r.o.

The numbers speak for us

23 000 No of graduates per year
5 No of years of being on the e-learning market
2 000 Realized courses

Jan Dolejš

Honza žije moderními technologiemi a ukazuje lidem, jak jim mohou digitální nástroje usnadnit život. Snaží se lidskou řečí vysvětlit složitější technologie, protože věří, že je může ovládnout každý. Vede v Digiskills tým lektorů a staví ty nejlepší akademie.

LinkedIn
Jan Dolejš

Radim Chalupník

Radim je COO Digiskills, nadšenec do moderních technologií s touhou bořit hranice standardních přístupů ke vzdělávání. Řeší témata jako digitální přetížení, detox, informační a mediální gramotnost a human centered design. 

LinkedIn
Radim Chalupník

Filip Dřímalka

Zakladatel Digiskills a odborník na inovace a digitální transformaci firem. Pomáhá firmám nastavovat jejich digitální a inovační strategie. Napsal první českou knihu o digitální transformaci HOT: Jak uspět v digitálním světě.

LinkedIn
Filip Dřímalka

We want to grow digitally with you!

If you have any questions about topics or educational methods or technical solutions, make an appointment with us. Or register and try the Digiskills.cz portal for free.