EN

Adoption of Microsoft
Office 365

Adoption is a comprehensive development program that takes your business through a technology transformation from identifying weaknesses, to inspirational and motivational training, to setting team collaboration rules within Microsoft Office 365 tools.

Get a consultation
Office 365
More than 500 companies trust us
Logo Škoda Logo ČSOB Logo ZPMV Logo ČEZ Logo Letiště Praha Logo Fresenius

Why digital adoption with Digiskills?

Přechod do cloudu a využití moderních technologií je pro společnost velkou změnou a pouze instalace nástrojů nestačí. Pomůžeme vám od začátku až do konce. Motivujeme a inspirujeme, "nakoupíme" vedení, naučíme vás digitální dovednosti a to vše pak promítneme do nových týmových dohod. Postaráme se o to, aby změna byla trvalá.

Už to není jen Outlook, Word, Excel a PowerPoint. Ani Microsoft Teams nejsou jen na volání a chat, ale umí toho daleko více. Co třeba sdílet soubory přes OneDrive, tvořit digitální poznámky ve OneNote, spravovat úkoly v ToDo a Planner nebo automatizovat přes Power Automate další. Naučíme vás využívat Microsoft 365 naplno, aby vám nástroje zjednodušovaly život.

Have you deployed new tools and people are still emailing attachments?

How the adoption of Microsoft Office 365 works?

 • Digital adoption is an academy for the whole company. It combines different educational formats and it aims at specific groups of employees, at company management and rank-and-file employees, at specific departments, specific teams and individuals.
 • We will find out, what you need

  Zmapujeme si potřeby vaší společnosti a dostupnost jednotlivých digitálních nástrojů

 • We will find out, how you're doing.

  Thanks to Digiskills Assessment we will map out, how you're doing with digital skills.

 • We will suggest your whole educational journey

  Based on the input information and the Digiskills Assessment, we will propose a complete list of activities and teams that need to be taught to people

 • We get you excited and inspired

  We will arrange motivational workshops for selected groups, we tune the change process to a positive wave

 • We teach

  We will arrange motivational workshops for selected groups, we tune the change process to a positive wave

 • We save the know how

  We will create a system of team rules and agreements on how to use individual tools in teams and we will train so-called ambassadors who will further spread awareness about digital technologies

References of clients who have already used
adoption of Microsoft office

Lukáš Ondřej

Digiskills odvedli kus dobré práce ve formě digitálních bootcampů pro manažery a digitálních dovedností pro všechny zaměstnance innogy.
More...

Lukáš Ondřej

People Development & Diversity
Klára Černá

Naši Digi Heroes jsou jako skauti, kteří šíří betlémské světlo v podobě digitálního mindsetu napříč firmou.
More...

Klára Černá

Manažer řízení retailové distribuce, ČSOB
Michal Hanko

‚‚Protože sami dodáváme nejnovější technologie společnosti Microsoft, moc dobře víme, že klíčem k úspěšné adopci každé inovace je intenzivní práce s lidmi.‘‘
More...

Michal Hanko

BDM, Konica Minolta
Žena s mazanicí

What else do you
need to know?

 • Každou adopci děláme na míru.
  Digital tools, employee involvement, a dedicated space for education will all affect the formats of education, the number of workshops and the length of the educational program itself.
 • Microsoft 365 do morku kostí!
  It's no longer just Outlook, Word, Excel and PowerPoint, but also OneNote, OneDrive, SharePoint, Teams, Planner, ToDo, Power Automate, PowerApps, Power BI. Can you handle them all?
 • Further digital academy
  Využíváte i aplikace mimo Microsoft Office 365? Zapojme je do celého příběhu digitální transformace. Může to být například Trello, Asana, a další.
 • Give your employees space for their development.
  Bez ohledu na postavení ve firmě. Jeden potřebuje detailně ovládnout tvorbu automatizací v Power Automate, druhý zase nastavuje týmové dohody pro práci v MS Teams.

Let's finally change it together!

Kontaktujte nás, ukážeme vám celý adopční program krok po kroku.