← Na předchozí stranu

Digitální Safari #25: AI pro HR 

14. července4 min čtení

V 25. epizodě Digitálního Safari jsme se tentokrát ponořili do světa umělé inteligence a jejího využití v HR. Naše báječná Šárka Nečasová si pozvala Milana Rataje, spoluzakladatele společnosti Sloneek, která se specializuje na vývoj systému pro správu HR agendy. A o čem se bavili dva HR matadoři? 

Prvním velkým tématem rozhovoru byly výzvy spojené s hybridní prací. Jak se popasovat se situací, kdy se nepotkáváte s kolegy každý den osobně? Jak efektivně zapojit všechny členy týmu a udržovat „kulturu komunikace“? Jedním z důležitých aspektů (nejen) při práci na dálku, jsou týmové dohody. Jejich formulace stejně jako jejich pravidelná revize, a hlavně dodržování celým týmem jsou hlavními předpoklady úspěšného fungování všech procesů napříč společností. 

Další zásadní součástí bezproblémové komunikace musí být otevřená zpětná vazba, ale i prostor pro „nezávaznou“ komunikaci. A právě zpětná vazba a „check-iny“, kdy každý dostává prostor pro vyjádření svého názoru, postoje a rozpoložení, jsou v hybridním režimu práce často kamenem úrazu. Jak potvrdil Milan, jde o časově náročnější procesy. Zkrátka pokud lidé nemohou společně každý den ventilovat své emoce v kuchyňce nebo u kopírky, je zapotřebí změnit přístup – pokud jste HRistou s rozptýleným týmem, měla by být trpělivost jednou z vašich největších předností – dejte lidem čas a buďte vstřícní, berte ohledy na to, že některým členům týmu trvá holt déle, než se otevřou. 

 

Sloneek a AI asistent 

HR agendu může vedle zvláštní sady obdivuhodných schopností a specifických charakterových rysů, které se nadělují jen personalistům, usnadnit i moderní systém, obsahující vše, co je potřeba ke správě celé cesty zaměstnanců i externistů. A to právě Sloneek vyvíjí, přičemž za svou největší přidanou hodnotu společnost považuje vysoce kvalitní podporu. Personalistika se vším, co k ní náleží, není zrovna jednoduchým oborem, a proto vyžaduje robustní systém, který pojme veškeré její aspekty. Ve Sloneeku vědí, že pro personalisty je zcela zásadní rychlá a bezproblémová podpora, proto do svého systému zavádějí AI asistenta, který je postaven na řešení Userflow. Tento krok je motivován pochopitelně vzestupem AI v poslední době, ale hlavně jde o snahu vyjít vstříc zákazníkům, kteří potřebují řešit své problémy okamžitě a každá minuta prodlení je pro ně nepříjemným zdržováním. AI asistent pracuje s vlastní knowledge bází aplikace i s dalšími informacemi a může tak v reálném čase usnadnit práci a orientaci v systému pro správu HR agendy. Komunikace s AI asistentem probíhá prostřednictvím chatu a pokud je náhodou chatbot na dotaz krátký, převezme komunikaci „živá“ podpora. Řadu problémů lze díky tomu vyřešit opravdu pohodlně, zkrátka AI na svém místě! 

 

AI, HR a kritické myšlení 

AI ale usnadňuje i každodenní práci personalistů i mimo HR systémy. Podle Milana je největším přínosem současných AI systémů úspora času. Mohou pomáhat s tvorbou onboarding checklistů, kompetenčních modelů a pokud dokážete správně formulovat své požadavky, stávají se například s ChatemGPT tyto procesy daleko snazšími a hlavně rychlejšími. Další oblastí, kde AI znamená velký skok pro HR, jsou OKR (Objective Key Results), což jsou rámce pro nastavení a sledování cílů. Asistence AI může být při generování OKR na konkrétní problémy velmi přesná a Milan slibuje i její zavedení do systému Sloneeku ještě letos. Úspěch se ale opět odvíjí od přesného zadání, které je klíčové prakticky pro veškeré interakce s AI asistenty a chatboty. A nejde jen o zadání, myslete na to, že umělá inteligence se nezdráhá plno věcí „domyslet“ a naservírovat řadu informací, které nemají reálný podklad. Jak upozornil Milan opakovaně – kritické myšlení by rozhodně mělo být silnou stránkou každého, kdo při své práci používá AI. 

 

Milan Rataj názorně ukázal, jak umělou inteligenci začíná využívat pro svůj systém Sloneek a rozhodně jde o příslib zcela nového a pohodlnějšího přístupu k HR agendě. Pokud chcete ukázat, jak vypadá AI ve Sloneeku a poslechnout si Milanův výklad, na záznam Digitálního Safari se můžete mrknout zde. A pokud chcete HR opanovat jako bůh, nastavit si ideální flow, digitalizovat, automatizovat a zkrátka zmodernizovat to, jak pracujete, nenechte si ujít naši oblíbenou digitální akademii HR Heroes, která startuje na podzim. 

← Na předchozí stranu

Kalendář akcí

Ikona šipka vlevo Březen 2025 Ikona šipka vpravo
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Nesmělá digitalizace postupuje: Kde platí eDoklady v roce 2025
Inovace

Nesmělá digitalizace postupuje: Kde platí eDoklady v roce 2025

Od 1. 1. 2025 se rozšiřuje použitelnost eDokladů– podívejte se, kde všude můžete úředníkům šavlovat…

Číst více
27. ledna 5 min čtení
Digitální předsevzetí a návyky pro rok 2024
Webináře

Digitální předsevzetí a návyky pro rok 2024

Chcete vidět, jak se „slaví“ konec roku v Digiskills? Eva Jokes, Adam Pešek a Honza Dolejš ukázali,…

Číst více
5. ledna 3 min čtení
VIDEONÁVOD: Jak se dostanu do Teams?
Produktivita

VIDEONÁVOD: Jak se dostanu do Teams?

Jedna z nejčastějších otázek, kterou teď dostáváme: Jak aktivovat licenci Office 365 a přihlásit se…

Číst více
2 min čtení