← Na předchozí stranu

Digitální Safari #25: AI pro HR 

14. července4 min čtení

V 25. epizodě Digitálního Safari jsme se tentokrát ponořili do světa umělé inteligence a jejího využití v HR. Naše báječná Šárka Nečasová si pozvala Milana Rataje, spoluzakladatele společnosti Sloneek, která se specializuje na vývoj systému pro správu HR agendy. A o čem se bavili dva HR matadoři? 

Prvním velkým tématem rozhovoru byly výzvy spojené s hybridní prací. Jak se popasovat se situací, kdy se nepotkáváte s kolegy každý den osobně? Jak efektivně zapojit všechny členy týmu a udržovat „kulturu komunikace“? Jedním z důležitých aspektů (nejen) při práci na dálku, jsou týmové dohody. Jejich formulace stejně jako jejich pravidelná revize, a hlavně dodržování celým týmem jsou hlavními předpoklady úspěšného fungování všech procesů napříč společností. 

Další zásadní součástí bezproblémové komunikace musí být otevřená zpětná vazba, ale i prostor pro „nezávaznou“ komunikaci. A právě zpětná vazba a „check-iny“, kdy každý dostává prostor pro vyjádření svého názoru, postoje a rozpoložení, jsou v hybridním režimu práce často kamenem úrazu. Jak potvrdil Milan, jde o časově náročnější procesy. Zkrátka pokud lidé nemohou společně každý den ventilovat své emoce v kuchyňce nebo u kopírky, je zapotřebí změnit přístup – pokud jste HRistou s rozptýleným týmem, měla by být trpělivost jednou z vašich největších předností – dejte lidem čas a buďte vstřícní, berte ohledy na to, že některým členům týmu trvá holt déle, než se otevřou. 

 

Sloneek a AI asistent 

HR agendu může vedle zvláštní sady obdivuhodných schopností a specifických charakterových rysů, které se nadělují jen personalistům, usnadnit i moderní systém, obsahující vše, co je potřeba ke správě celé cesty zaměstnanců i externistů. A to právě Sloneek vyvíjí, přičemž za svou největší přidanou hodnotu společnost považuje vysoce kvalitní podporu. Personalistika se vším, co k ní náleží, není zrovna jednoduchým oborem, a proto vyžaduje robustní systém, který pojme veškeré její aspekty. Ve Sloneeku vědí, že pro personalisty je zcela zásadní rychlá a bezproblémová podpora, proto do svého systému zavádějí AI asistenta, který je postaven na řešení Userflow. Tento krok je motivován pochopitelně vzestupem AI v poslední době, ale hlavně jde o snahu vyjít vstříc zákazníkům, kteří potřebují řešit své problémy okamžitě a každá minuta prodlení je pro ně nepříjemným zdržováním. AI asistent pracuje s vlastní knowledge bází aplikace i s dalšími informacemi a může tak v reálném čase usnadnit práci a orientaci v systému pro správu HR agendy. Komunikace s AI asistentem probíhá prostřednictvím chatu a pokud je náhodou chatbot na dotaz krátký, převezme komunikaci „živá“ podpora. Řadu problémů lze díky tomu vyřešit opravdu pohodlně, zkrátka AI na svém místě! 

 

AI, HR a kritické myšlení 

AI ale usnadňuje i každodenní práci personalistů i mimo HR systémy. Podle Milana je největším přínosem současných AI systémů úspora času. Mohou pomáhat s tvorbou onboarding checklistů, kompetenčních modelů a pokud dokážete správně formulovat své požadavky, stávají se například s ChatemGPT tyto procesy daleko snazšími a hlavně rychlejšími. Další oblastí, kde AI znamená velký skok pro HR, jsou OKR (Objective Key Results), což jsou rámce pro nastavení a sledování cílů. Asistence AI může být při generování OKR na konkrétní problémy velmi přesná a Milan slibuje i její zavedení do systému Sloneeku ještě letos. Úspěch se ale opět odvíjí od přesného zadání, které je klíčové prakticky pro veškeré interakce s AI asistenty a chatboty. A nejde jen o zadání, myslete na to, že umělá inteligence se nezdráhá plno věcí „domyslet“ a naservírovat řadu informací, které nemají reálný podklad. Jak upozornil Milan opakovaně – kritické myšlení by rozhodně mělo být silnou stránkou každého, kdo při své práci používá AI. 

 

Milan Rataj názorně ukázal, jak umělou inteligenci začíná využívat pro svůj systém Sloneek a rozhodně jde o příslib zcela nového a pohodlnějšího přístupu k HR agendě. Pokud chcete ukázat, jak vypadá AI ve Sloneeku a poslechnout si Milanův výklad, na záznam Digitálního Safari se můžete mrknout zde. A pokud chcete HR opanovat jako bůh, nastavit si ideální flow, digitalizovat, automatizovat a zkrátka zmodernizovat to, jak pracujete, nenechte si ujít naši oblíbenou digitální akademii HR Heroes, která startuje na podzim. 

← Na předchozí stranu

Rok 2023 v Digiskills
Produktivita

Rok 2023 v Digiskills

Rok 2023 byl pro Digiskills v mnoha ohledech přelomový – rostli jsme, rozjeli jsme skvělé projekty,…

Číst více
11. ledna 3 min čtení
Digitální akademie za hubičku. 82 % vám proplatí „pracák“
Produktivita

Digitální akademie za hubičku. 82 % vám proplatí „pracák“

Dobře víme, že pro mnoho lidí může být finančně náročné absolvovat kvalitní kurzy, které jsou…

Číst více
29. března 5 min čtení
Digiskills: Hackujeme rutinu, žijeme automatizací
Případové studie

Digiskills: Hackujeme rutinu, žijeme automatizací

Automatizace je fenomén, který vás musí doslova pohltit, aby fungoval a měl opravdu přínos. Různé…

Číst více
1. prosince 8 min čtení