← Na předchozí stranu

Využití AI v oblasti HR: Šikovně a prakticky

25. července4 min čtení

Personalisté mají dnes na svých bedrech řadu aspektů firemního života – už nejde (a vlastně nikdy ani nešlo) jen o nahazování inzerátů a sepisování popisů pracovních pozic – personalisté dnes stojí v čele snah budování „lovebrandu“ a HR marketingu. Jde o rozmanitou, kreativní a zodpovědnou práci, kde rutinní procesy přímo volají po zautomatizování a zjednodušení. Jak na to? Vezměte si k ruce AI!

Nebojte se, ani sebelepší algoritmus nedokáže zacházet s vaším týmem lépe než vy. Empatii, lidskost a individuální přístup, tedy žádnou ze superschopností personalistů AI nenahradí. Umělá inteligence ale usnadní rutinní práci a přinese nové možnosti, jak zefektivnit procesy a zlepšit zážitek zaměstnanců. Pojďme se podívat, jak umělá inteligence může skutečně posunout hranice vašeho HR oddělení. 

ChatGPT: Na správný dotaz, správná odpověď 

ChatGPT se stal všestranným pomocníkem napříč obory a v HR může skvěle fungovat jako „stážista“. Dostaveníčko naší HR primus supra Šárky Nečasové s ChatemGPT použijeme jako názorný příklad, jak zavést AI do práce personalisty. 

  • Brainstorming s AI – potřebujete probrat požadavky a aspekty konkrétní pozice? ChatGPT může nabídnout podnětnou diskuzi, pomůže vám formulovat text inzerátu i popsat konkrétní požadavky na pozici, které si doladíte podle potřeby. Přečtěte si Šárky „pokec“ s AI, uvidíte, že to vážně není žádná věda.
  • Prescreening životopisů – pro chatbota není problém vyhledat konkrétní dovednosti, znalosti a zkušenosti, což vám urychlí práci při třídění životopisů, obzvláště pokud hledáte člověka s konkrétním zaměřením a dovednostmi. Nasypte informace do chatu (pozor na to, která data do chatu zadáváte!) a řekněte, co hledáte – vybrané kandidáty máte během okamžiku. A můžete si je klidně nechat naservírovat v přehledné tabulce.
  • Checklisty – ať už jde o seznam dovedností, plánování akcí nebo onboarding, chatbot vám pomůže checklist vyšvihnout jedna, dvě. Vždy pochopitelně záleží na zadání – pokud dokážete formulovat správně svůj požadavek, máte vyhráno! Svůj dotaz můžete upravovat a upřesňovat, jak je libo, až se nakonec doberete ke kýženému výsledku. 
  • Scénář prezentace – máte myšlenku, připravujete přednášku, prezentaci nebo školení pro kolegy nebo nováčky, ale ne, a ne s tím pohnout? ChatGPT vám pomůže s osnovou, podle které snadno připravíte prezentaci (jak na prezentace pomocí AI se můžete inspirovat zde). 
  • AIsplaining – umělá inteligence také válí, když jde o vysvětlování. Pokud se potřebujete zbavit tunelového vidění a zjednodušit (nebo naopak podat odborně) jakýkoliv proces, ChatGPT vám pomůže vysvětlit prakticky cokoliv jakkoliv. Zvládne ale i návody a postupy pro různé aplikace a funkce a dá dohromady smysluplnou osnovu tutorialu během vteřin. 

Pozor na data, ověřujte informace 

Ačkoliv je to lákavé, vyvarujte se postupu copy/paste a používejte ChatGPT jako podpůrný nástroj, nikoliv jako hlavní a neomylný zdroj. Pokud se vám něco nezdá, věřte svému úsudku, používejte kritické myšlení a ověřujte si data. Hlídejte také informace, které s AI nástroji sdílíte. S osobními údaji zaměstnanců a kandidátů nakládejte vždy s důrazem na bezpečnost. 

Víc než ChatGPT 

Ruku na srdce i na klávesnici, ChatGPT je právem synonymem AI, protože je uživatelsky přívětivý, dostupný a pohodlně obstará řadu úkonů. Pokud z něj chcete vymáčknout maximum, můžete si ho libovolně uzpůsobit pomocí pluginů. 

Nicméně jestli chcete rozšířit svůj repertoár o další nástroje, které vám mohou usnadnit práci v HR, podívejte se například na Rossum, řešení pro inteligentní vytěžování a zpracování dokumentů, faktur a smluv a jejich archivaci. 

Můžete také „zmodernizovat“ firemní komunikaci pomocí AI chatbota! Chatboti jsou běžní pro zákaznický servis, ale skvěle se hodí i pro interní komunikaci. Mohou odpovídat na často kladené otázky, pomohou s plánováním schůzek a vy budete mít volnější ruce… Zní to dobře? Podívejte se například na Feedyou. 

A pokud chcete svou HR agendu zdigitalizovat a zautomatizovat pomocí nástrojů Microsoft 365, doporučujeme naši skvělou akademii HR Heroes. 

AI vás nenahradí, ale skvěle doplní 

Nové AI nástroje přibývají prakticky denně a personalistům do jejich superhrdinského „opasku“ dovedností a vychytávek přidávají nové gadgety, které jim pomáhají vylepšit zkušenost zaměstnanců, zefektivnit nábor a přispět k rozvoji celkové kultury a komunikace ve firmě. Myslete na to, že AI je opravdu jen doplněk vašeho arzenálu, a nenahradí lidský úsudek, empatii a zdravý rozum. 

← Na předchozí stranu

Jak na digitální hygienu podle Setha Godina
Produktivita

Jak na digitální hygienu podle Setha Godina

Nedávno jsme na blogu Setha Godina narazili na super článek o digitální hygieně. Přinášíme vám…

Číst více
2 min čtení
Vizuální storytelling jako řešení (nejen) nudných prezentací
Produktivita

Vizuální storytelling jako řešení (nejen) nudných prezentací

Vizuální vjemy na nás dnes působí ze všech stran, na sociálních sítích, při komunikaci za pomoci…

Číst více
2. srpna 2 min čtení
innogy intenzivně podporuje digitální růst svých zaměstnanců
Případové studie

innogy intenzivně podporuje digitální růst svých zaměstnanců

Společnost innogy dává svým zaměstnancům šanci na studium digitálních dovedností a osobního rozvoje…

Číst více
6 min čtení